Ginekologa viedoklis

Menstruālā piltuve MeLuna. Vai apvērsums intīmajā higiēnā? Nē – izvēles iespēja!

Dr. Dace Matule
Matules, Melkas un Ligeres privātklīnikas ginekoloģe
Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas viceprezidente


Inovatīvais intīmās higiēnas līdzeklis – menstruālā piltuvīte – pasaulē ir iekarojis jau miljoniem sieviešu atzinību, pakāpeniski to sāk iepazīt arī Latvijas sievietes. MeLuna ir inovatīvākā no visu piedāvāto produktu klāsta, ražota Vācijā, no termoplastiskā elastomēra jeb TPE – absolūti sterila materiāla, kas pēc tādām īpašībām kā sterilitāte, izturība, elastība, nelipšana, komforta sajūta un citām taktilajām īpašībām saskarsmē ar cilvēka gļotādu pārspēj izmaksu ziņā dārgāko silikonu un šobrīd arvien plašāk to aizstāj tādu medicīnas palīgierīču kā katetri, šļirces, higiēnas preču - zobu birstu, skuvekļu, un bērniem domātu produktu – knupīšu, barošanas pudelīšu un uzgaļu, rotaļlietu – ražošanā. Ņemot vērā augstos standartus, kādus Vācijā piemēro bērnu produktiem, sievietes var būt pārliecinātas par izcilu izstrādājuma kvalitāti.

MeLuna piedāvā plašas izvēles iespējas – trīs atšķirīgus izmērus, atšķirīgas satveršanas galiņa formas – bumbiņu, kātiņu vai gredzenu, kā arī piltuvītes deviņās dažādās krāsās. Līdz ar to Vācijas ražotājs darījis vairāk nekā citi ražotāji, lai piemērotos sieviešu individuālajām prasībām. Jo atšķirībā no MeLuna, parasti ir tikai divi nevis trīs izmēri un nav satveršanas galiņu izvēles iespēju. Sievietes anatomija ir unikāla un neatkārtojama un var definēt tikai galvenās pazīmes, pēc kurām var noteikt iespējamo labāko izmēru un formu: ir vai nav bijušas dabīgas dzemdības, vecums pirms vai pēc 30 gadiem, maksts izmērs un dzemdes kakla novietojums, asiņošanas intensitāte. Dzemdējušām sievietēm un sievietēm, kuras vecākas par 30 gadiem piemērots ir M izmērs. L izmēru var rekomendēt sievietēm ar vairākiem bērniem, kā arī sievietēm ar intensīvu asiņošanu. Nedzemdējušām sievietēm vai ja bērni dzimuši ķeizargrieziena operācijā līdz 30 gadu vecumam piemērots būs S izmērs, vai intensīvas asiņošanas gadījumā – izmērs M.

Tomēr pirms sev atbilstošākās piltuvītes iegādes sieviete vēlēsies pārliecināties par šī inovatīvā intīmās higiēnas līdzekļa piemērotību. Par to, cik droša ir MeLuna piltuvīte, cik sarežģīta vai vienkārša ir tās ikdienas lietošana un kopšana, saruna ar Matules, Melkas un Ligeres privātklīnikas ginekoloģi, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas viceprezidenti Dr. Daci Matuli:

Sievietēm ir pieejami ļoti daudzi dažādi higiēnas līdzekļi, lai atvieglotu dzīvi mēnešreižu dienās. Mēs ļoti labi pazīstam tamponus, biksīšu ieliktnīšus un higiēniskās paketes, kuras varam iegādāties pārtikas veikalā. Katrai sievietei ir savs ērtākais, varētu teikt „mīļākais” higiēnas līdzeklis. Ir sievietes, kuras atzīst tamponus. Un ir sievietes, kuras noteikti nelieto tamponus, tāpēc, ka nelieto. Vai tādēļ, ka ir diskomforts, lietojot tamponus. Viņas mēģina atrast sev piemērotākās higiēniskās paketes, kas radītu mazāku starpenes audu kairinājumu. Tagad sieviešu izvēli paplašinājušas menstruālās piltuves. Latvijā pagaidām tās ir maz iepazītas, arī ārstiem daudz kas par tām jāuzzina tikai no informācijas internetā. Informācijas ir ļoti daudz un atsauksmes lielākoties ir pozitīvas.

Ir ļoti interesanti, atceroties, kā Latvijā „ienāca” biksīšu ieliktnīši. Ja jaunas sievietes uzprasītu savām mammām, ko viņas lietoja menstruāciju laikā 70 gados, mammas stāstītu par vati, par marles saitēm. Par to, ka menstruāciju laikā notika nepārtraukta cīņa ar traipiem, ar sasmērētu apakšveļu. Un tad 70 gadu beigās parādījās pirmās paketes! Visas kā kāras metās uz šīm paketēm, taču tās bija grūti iegūt, turklāt tās bija bez jebkādas asins necaurlaidīga materiāla kārtiņas. Tās uztvēra nelielu mēnešreižu asiņošanu, bet apakšveļa joprojām smērējās.

Kad 80 gados Latvijā parādījās tamponi, tas šķita kaut kas absolūti unikāls. Sākumā tos šeit ieveda pa kluso no ārzemēm. Salīdzinot apstākļus, kādi bija tad, kad man pašai sākās mēnešreizes, un to, ko mēs ieraugām šobrīd - ka mēs varam nopirkt tamponus 24 stundas diennaktī, gandrīz jebkurā veikalā, to ērtību un dzīves kvalitāti, ko nodrošina intīmās higiēnas līdzekļu ražotāji, progress patiesībā ir apbrīnojams, lai gan tagad uztveram to kā pašsaprotamu.

Menstruālā piltuve nav nekas revolucionārs un jauns, tās vēsture ir jau no 1800 gadu vidus. Pirmās mūsdienu piltuvēm līdzīgās piltuves tirgū parādījušās 1930.gados, pakāpeniski uzlabojās šo piltuvju materiāls, antialerģiskums, piltuvītes lietošanas ērtība, drošība, formas un krāsas izvēle. Pašreiz, ieskatoties interneta meklētājos, pasaulē ir vairāk nekā 40 dažādu piltuvīšu zīmolu. ASV Federālā Zāļu aģentūra, kas reģistrē medikamentus un higiēnas līdzekļus, ir apstiprinājusi, ka menstruālo piltuvju lietošana ir droša un nav kaitīga sievietes veselībai. Tā ir garantija, ka piltuvīte nav kaut kāds brīnumains produkts, kas radies Āzijas džungļos, Latvijā tā ienāk no Rietumeiropas un ASV. Viens no Latvijā zināmākajiem zīmoliem – MeLuna piltuvītes – ir ražotas Vācijā, valstī ar visaugstākajiem kvalitātes un nekaitīguma standartiem.

Katrai sievietei, kura mēģina atrast higiēnas līdzekli, kas viņai vislabāk der, tagad ir iespēja izvēlēties arī piltuvīti. Jāatceras, ka sieviete mūža laikā izlieto 10 līdz 15 tūkstošus tamponu. Ja mēs šos tamponus saliktu vienuviet, sanāktu milzīgs kalns grūti izzūdošu, neekoloģisku atkritumu. Tāpat kā bērnu autiņbiksītes, tamponi un higiēniskās paketes ir plaša patēriņa vienreiz lietojamie produkti, kuri piesārņo dabu un kuru pārstrāde veicina globālo sasilšanu. Tikmēr MeLuna piltuve, kura var kalpot 8-10 gadus, kura, pareizi lietojot, var aizvietot veselu kalnu ar tamponiem, ir ne tikai droša un ekoloģiska, bet arī finansiāli izdevīga. Jā, vienreizējais ieguldījums ir lielāks, taču, ja piltuvīte pilnībā aizstāj tamponu un pakešu lietošanu, piltuvīte sevi atpelna jau dažu ciklu laikā un pēc tam to var lietot vēl šos 8–10 gadus, tā teikt, par brīvu.

Ir mazliet mulsinoši, ka menstruālā piltuve ir jāievieto makstī. Pirmo reizi var jautāt ginekologam, kā to ievietot, bet tas ir jāizdara sievietei pašai. Pirmajā reizē tiek rekomendēts piltuvīti lietot kopā ar biksīšu ieliktnīti, lai būtu droši, ka piltuvīte ievietota pareizi un nenotiek noplūde. Mazliet mulsinoši, ja piltuvīte ir jāiztukšo sabiedriskā tualetē, taču ņemot vērā, ka tā jāiztukšo reizi 8-12 stundās, tas drīzāk būs izņēmuma gadījums.

Par jebkuru higiēnas līdzekli, faktiski tāpat kā par jebkuru kontracepcijas līdzekli sākumā ir šaubas, vai tas darbojas. Jo vairāk sieviešu izvēlas kādu higiēnas vai kontracepcijas līdzekli, jo vairāk nostiprinās pārliecība, ka tas ir uzticams. Fakts, ka ir vairāki desmiti ražotāju, pieaugošā menstruālo piltuvīšu popularitāte pasaulē šīs šaubas, manuprāt, ir izgaisinājusi - tās patiešām darbojas!

Man kā ginekoloģei ir neliela piesardzība par atpakaļejošu asins plūsmu. Neskatoties uz salīdzinoši ilgo menstruālo piltuvīšu vēsturi, pagaidām trūkst pārliecinošu pētījumu. Tādēļ sievietēm, kurām ir ļoti sāpīgas mēnešreizes, vai kurām ir paaugstināts endometriozes risks, pirms piltuvītes lietošanas būtu ieteicams konsultēties ar ginekologu.

Sievietes veselība un komforts ir svarīgākais, kas jānodrošina jebkura intīmās higiēnas līdzekļa ražotājiem. Pēc publiski pieejamas informācijas, lielu vērību tam pievērš arī MeLuna. Tādēļ gan piltuvīte, gan materiāls, no kura tā ražota, gan produkta ietonēšanai izmantotās krāsvielas ir izgājušas pārbaudes par atbilstību nekaitīguma prasībām un sertificētas (atbilstība ES direktīvām 2002/95/EC (RoHS), 2002/72/EC (plastmasas izstrādājumi, kas nonāk kontaktā ar pārtiku), Eiropas normatīvam EN - 71/3 (rotaļlietu drošība), sertifikātam ISO 10993-5 (medicīnas ierīču bioloģiskais novērtējums), kvalitātes vadības sertifikātam ISO 9001:2008, īpaši Vācijas ražojumiem piemērojamajam DIN (Deutsches Institut fur Normung) kvalitātes sertifikātam u.c.)

Ievērojot rūpīgu higiēnu, infekcijas risks piltuvītei noteikti ir mazāks nekā tamponiem vai paketēm, kurām brīvi piekļūst gaiss un notiek mikrobu vairošanās, no nekvalitatīviem tamponiem makstī var palikt pat šķiedru daļiņas, kamēr piltuvīte pilnībā noslēdz maksti, reakcijas ar gaisu nav un mikrobu savairošanās nenotiek. Neveidojas arī nepatīkams aromāts.

Mēnešreižu laikā piltuves tīrīšanai būs piemērots tualetes papīrs vai mitrās salvetes, vai labāk to izskalot ar tīru ūdeni. Pēc piltuves satura iztukšošanas un iztīrīšanas to var ievietot atpakaļ makstī, tikai jāpārliecinās, ka tiek ievietota tukša piltuve un tas tiek darīts ar tīrām rokām. Pirkstos salocīto piltuvi jāievieto makstī ar atvērto galu uz augšu. To var izdarīt, sēžot, stāvot vai tupot – kā sievietei ērtāk. Lai novērstu noplūdi, sieviete var pārliecināties, vai piltuves malas pilnībā piekļaujas maksts sieniņām, pagrozot piltuvi vai ar pirkstu veicot apļveida kustību gar piltuves virsmu.

Piltuve jāizņem, viegli saspiežot piltuves pamatni, lai izlīdzinātu gaisa spiedienu. Viegls spiediens vai piltuves pagrozīšana palīdzēs piltuvi izņemt. Satveršanas galiņš – bumbiņa, gredzens vai kātiņš – paredzēts piltuves pavilkšanai tuvāk maksts atverei, lai var ērti satvert piltuvi aiz rievotās pamatnes. Nav ieteicams vilkt piltuvi aiz satveršanas galiņa ar spēku, pirms ir viegli saspiesta piltuves pamatne vai tā pagrozīta gaisa spiediena izlīdzināšanai.

Rodas jautājums - vai MeLuna piltuvītes lietošana nav pārāk sarežģīta? Gan ievietojot, gan izņemot to, sieviete jau pirmajās lietošanas reizēs intuitīvi atradīs sev ērtāko pozīciju, kā arī ērtāko piltuves novietojumu makstī.

Tām sievietēm, kuras ir zaļi domājošas, kuras vēlas ietaupīt, kurām ir bijušas problēmas, ka jāmostas nakts laikā, lai nomainītu tamponu, kurām ir intensīva asiņošana un pastāvīgas bailes par notraipīšanos, noteikti ir vērts pamēģināt šo higiēnas līdzekli, lai viņas pašas varētu pārliecināties, vai piltuve viņām patīk vai ne. Tieši tāpat kā parādoties Latvijā paketēm un pēc tam tamponiem, tas šķita kaut kas unikāls, tagad menstruālā piltuve mēģina iekarot savu vietu.

Piltuves un tamponi ir izgudroti vienlaicīgi 1930 gados. Abu lietošana ir līdzīga. Atšķirība ir tikai tā, ka tamponus pērc un pērc, bet piltuvi nopērk vienreiz un lieto 10 gadus. Līdz ar to ir arī bijušas atšķirīgas iespējas tos izplatīt, reklamēt un ražotājiem nopelnīt. Kaut gan – ja jau tagad ir 40 menstruālo piltuvju ražotāju, acīmredzot arī tā ir pietiekoši vilinoša tirgus niša. Man kā ārstam par to, protams, nav jālauza galva, tas paliek ražotāju ziņā.

Visbeidzot, paskatoties, kā ir mainījusies cilvēku attieksme pret mēnešreizēm, vēl pirms 30 – 40 gadiem bija jāizdomā visādi slēpti nosaukumi, kā apzīmēt ikmēneša asiņošanu. Tagad mēs mēnešreizes drīkstam saukt par mēnešreizēm, sievietēm drīkst būt slikts noskaņojums, jo pēc dažām dienām sāksies mēnešreizes. Līdz ar to arī principiāli ir mainījusies sievietes attieksme pret savu ķermeni. Viņas atklāti var apspriest, lūgt padomu ārstam un atrast sev piemērotāko intīmās higiēnas līdzekli, lai viņa šajās dienās justos ērti, lai mazinātu pirmsmenstruālo sindromu, lai mazinātu pārmērīgu asins zudumu. Intīmās higiēnas līdzekļu ražotāji piedalās šajā procesā, palīdzot uzlabot sieviešu dzīves kvalitāti un nodrošinot plašākas izvēles iespējas. Sievietei atliek tikai izvēlēties sev labāko, tas ir tikai viņas pašas uzdrīkstēšanās jautājums. Viņa var lietot tikai tamponus, tikai paketes vai tikai piltuvi. Vai lietot to, kas katrā konkrētajā brīdi liekas piemērotāks.

 

29209714 / Duntes iela 28 / SIA MeLuna Baltic 2020 / All rights reserved